Shtëpi Kuriozitete Mbani gjendrën tiroide nën kontroll pa ilaçe. Ja se si…

Mbani gjendrën tiroide nën kontroll pa ilaçe. Ja se si…

Shperndaje në Facebook.

Hipotiroidizmi është një gjendje në të cilën gjendra tiroide nuk prodhon mjaftueshëm hormone.

Hormonet e tiroides janë përgjegjëse për metabolizmin, djegien e yndyrës dhe karbohidrateve. Ato rregullojnë frymëmarrjen, nivelet e kolesterolit, funskionet e zemrës, temperaturën e trupit, etj.

Hipotiroidizmi mund të shkaktojë probleme serioze shëndetësore si obeziteti, çrregullime të zemrës, infertilitet dhe dhimbje të kockave.

Simptomat më të zakonshme të hipotiroidizmit përfshijnë:

Dhimbje muskulore
Kapsllëk
Shtim në peshë
Lodhje
Rënie flokësh
Lëkurë të thatë
Depresion
Dobësi

Kështu, për të parandaluar të gjitha këto simptoma dhe keqfunksionimin e tiroides, duhet të provoni këtë trajtim të dobishëm. Funksionon për mrekulli.

Përbërësit:
2 gota ujë
¼ lugë çaji lëng limoni
¼ lugë çaji xhenxhefil i tharë
1 filxhan lëng boronice
¾ lugë gjelle lëng portokalli
¼ lugë çaji arrëmyshk
½ lugë çaji kanellë

Përgatitja:

Vloni fillimisht ujin në një enë mesatare. Shtoni lëngun e boronicës, kanellën, xhenxhefilin, arrëmyshkun dhe përziejini mirë.

Lërini të ziejnë për 20 minta. Më pas hidhni lëngun e portokallit dhe limonit. Pijeni përzierjen menjëherë.

Ky lëng i fuqishëm do t’ju ndihmojë në rregullimin e funksionimit të tiroides tuaj dhe do të përshpejtojë metabolizmin. Ajo do të përmirësojë sistemin tuaj të tretjes dhe do t’ju ndihmojë të humbni disa kile.