Shtëpi Shëndetësi Shenjat paralajmëruese të mungesës së magnezit në trup

Shenjat paralajmëruese të mungesës së magnezit në trup

Shperndaje në Facebook.

Magnezi është një mineral i rëndësishëm që ne kemi shumë nevojë. Në fakt, çdo qelizë ka nevojë për magnez sepse ky mineral është i dobishëm për më shumë se 300 funksione metabolike. Ky mineral është jetik për ne.

Në këtë epokë të gjithë ne kemi një mënyrë jetese moderne dhe zakone jo të shëndetshme, kështu që trupi ynë përdor të gjitha rezervat minerale për stresin. Ne kemi nevojë për shtesa të paktën, 500 deri 1000 mg në ditë.

Mungesa e magnezit përfshin simptoma :
Pagjumësia
Ngërçet e këmbëve
Ankthi, migrena, depresioni
Humbje oreksi
Lodhje kronike
Çregullime të zemrës
Osteoporoza
Gjithashtu mungesa e magnezit lidhet me stresin dhe çështjet kronike si diabeti tipi 2.

Dietat e pasura me magnez përfshijnë ushqime si : spinaqi, avokado, çokollatë e zezë, drithërat, peshqit, fara Chia, luledielli, liri, kungulli. Gjithashtu, është mirë që të përfshihen edhe shtesat ushqimore.